Înapoi la știri

Angajările din primele două luni au scăzut situația șomerilor din țară și Alba

26 Mar 2024
3 minute min
Maria Popescu
Aproximativ 31.895 de şomeri au găsit un loc de muncă în primele două luni ale anului 2024, prin intermediul măsurilor de stimulare a ocupării forţei de muncă. Potrivit Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM), majoritatea acestora au peste 45 de ani.
Publicitate
Cei mai mulţi dintre cei încadraţi, până la data de 29 februarie 2024, au vârsta cuprinsă între 45 şi 35 de ani, respectiv peste 25 de ani. Conform datelor furnizate, 5.573 de tineri sub 25 de ani au fost angajaţi în această perioadă, iar 6.221 dintre cei care au găsit un loc de muncă făceau parte din categoria tinerilor NEET. Dintre persoanele încadrate, 46,9% sunt femei, iar 53,10% sunt bărbaţi. În ceea ce priveşte locurile de muncă ocupate, 16.802 sunt în mediul urban, iar 15.093 în mediul rural. În ceea ce priveşte nivelul de pregătire, cele mai multe persoane încadrate aveau studii liceale, gimnaziale sau profesionale, iar 3.618 aveau studii universitare. De asemenea, din totalul celor 10.934 încadraţi în categoria celor greu sau foarte greu ocupabile, 3.618 au studii universitare. În total, 99.747 de persoane au beneficiat de asistenţă pentru înregistrarea în evidenţă ca persoane în căutare de loc de muncă în această perioadă. Acest lucru a fost posibil datorită colaborării cu ANOFM. În topul judeţelor cu cei mai mulţi şomeri încadraţi se află Bucureştiul, cu 3.772 de persoane, urmat de Timiş (1.423) şi Buzău (1.421). În judeţul Alba, 894 de şomeri (din 6.350, reprezentând 14,08%) au reuşit să obţină un loc de muncă în această perioadă. În Alba, 460 sunt femei şi 434 sunt bărbaţi, din totalul de 894 de şomeri încadraţi. De asemenea, 145 dintre aceştia fac parte din categoria tinerilor NEET. Într-o altă localitate, au fost încadrate 18 persoane, dintre care 16 la o distanţă mai mare de 15 km de domiciliu. Aceste rezultate arată că măsurile de stimulare a ocupării forţei de muncă au avut un un impact pozitiv în judeţul Alba, ajutând astfel la reducerea numărului de şomeri.
Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe