Înapoi la știri

Anaf și Anre au semnat un protocol pentru monitorizarea pieței energiei

24 Sep 2025
2 minute min
Cristina Preda

Anaf și Anre au semnat un protocol pentru monitorizarea pieței energiei

Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) și Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) au încheiat un acord de colaborare pentru supravegherea mai eficientă a pieței de energie. Protocolul vizează schimbul de informații între cele două instituții referitor la operatorii din sectorul energiei electrice, termice, gazelor naturale și hidrogenului.

Documentul stabilește cadrul cooperării bilaterale și are scopul de a identifica prompt încălcările legislației din domeniile de competență ale celor două instituții, susținând în același timp investigațiile și controalele. Solicitarile de informații trebuie să detalieze obiectul, scopul, justificarea, termenul și modalitatea de transmitere.

Publicitate

George-Sergiu Niculescu, președintele ANRE, afirmă: „Acest protocol consolidează predictibilitatea și transparența pe piețele de energie, printr-un schimb de date structurat și intervenții coordonate în zona de investigație și control. Ținta noastră este o piață care funcționează corect, cu disciplină economică și încredere pentru toți actorii.”

Potrivit alba24.ro, Adrian Nicușor Nica, președintele ANAF, subliniază: „Cooperarea cu ANRE ne permite să accelerăm verificările în sectoarele cu impact sistemic, utilizând mai eficient informațiile operaționale. Așteptăm o creștere a conformării voluntare și o scădere a practicilor neloiale, în beneficiul cetățenilor, al mediului concurențial și al bugetului public.” Protocolul este valabil pe o perioadă de doi ani și se prelungește automat dacă nu este anunțată încetarea cu cel puțin 30 de zile înainte de expirare.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe