Înapoi la știri

Ce va însemna pentru români trecerea la prețuri de electricitate fără plafonare

07 Nov 2024
4 minute min
Maria Simionescu

Ce va însemna pentru români trecerea la prețuri de electricitate fără plafonare

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a oferit detalii importante referitoare la facturile de curent electric ale românilor începând cu 1 aprilie 2025, moment în care actualul mecanism de plafonare-compensare va fi eliminat. Burduja a declarat că plafonul de 0,68 lei/kWh este nesustenabil, având în vedere că este mult sub prețul pieței curente.

Ministrul a subliniat că, deși nu poate prezice cu exactitate nivelul prețurilor viitoare, „toți consumatorii din România vor plăti prețuri la electricitate mai mici decât plafonul maxim actual de 1,3 lei/kWh”. De asemenea, el a menționat că România continuă să aibă unele dintre cele mai mici tarife de energie din Europa, conform raportului Eurostat pentru trimestrul al doilea al acestui an.

Publicitate

Un aspect esențial pe care l-a subliniat Burduja este că obiectivul principal este de a asigura că „nici o gospodărie nu va ajunge sub pragul de sărăcie după plata facturilor la energie”. Statele vor oferi protecție prin subvenții pentru românii care nu își permit plata facturilor, așa cum se face în întreaga Uniune Europeană.

Burduja a abordat și problema inechităților în facturarea electricității, explicând că prețul actual, de 0,68 lei/kWh, este aplicat tuturor gospodăriilor care au un consum lunar sub 100 kWh, iar acest mecanism creează discrepanțe. Astfel, o familie cu un consum de 300 kWh pe lună dintr-un oraș precum Vaslui plătește mai mult față de o gospodărie dintr-un cartier mai scump, care reușește să se încadreze în limita de 100 kWh.

Pe lângă previziunile asupra prețurilor, Burduja a menționat că în prezent pe piețele de energie electrică există deja oferte care depășesc plafonul actual, precum un preț de 1,1 până la 1,22 lei/kWh, ceea ce indică faptul că oamenii ar putea beneficia de prețuri mai mici în viitor. Modelul de piață liberă este văzut ca un avantaj, încurajând concurența printre furnizori, ceea ce va duce la prețuri mai competitive și servicii mai bune pentru consumatori.

Concluzionând, ministrul a încurajat românii să fie mai exigenți în căutarea furnizorilor de energie, menționând că există oferte actuale sub plafonul maxim, inclusiv prețuri de 0,90 lei/kWh pentru consumatorii care depășesc 300 kWh/lună.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe