Înapoi la știri

Ministerul Muncii lansează program de subvenții pentru angajatori

27 Feb 2025
2 minute min
Elena Dumitrescu

Ministerul Muncii lansează program de subvenții pentru angajatori

Ministerul Muncii anunță lansarea unui nou program pentru sprijinirea șomerilor cu vârsta de peste 30 de ani. Conform alba24.ro, acest program oferă subvenții angajatorilor de până la 2.250 de lei pe lună pentru fiecare șomer angajat, având ca scop calificarea la locul de muncă.

Programul se adresează șomerilor înregistrați în evidențele Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Ministerul Muncii anunță că fondurile totale disponibile pentru acest proiect sunt de 63 de milioane de euro, provenind din surse europene și de la bugetul de stat. Implementarea programului va avea loc până la 31 decembrie 2029.

Publicitate

Simona Bucura Oprescu, ministrul Muncii, a declarat: "Ocuparea, formarea profesională și creșterea gradului de competențe pentru angajați sunt printre cele mai importante obiective ale MMFTSS. Sunt multe meserii cu mare căutare pe piața muncii, iar cei care se pregătesc pentru astfel de meserii au șansa de a câștiga salarii bune și de a se împlini profesional aici, acasă."

Beneficiile programului vor fi resimțite atât de angajați, cât și de angajatori. Acesta oferă oportunități de calificare profesională adaptate cerințelor actuale ale pieței muncii și subvenții pentru angajatori, care vor contribui la creșterea gradului de ocupare și la reducerea șomajului.

Contractele de ucenicie sunt forme specifice de muncă pe durată determinată, în care ucenicul se angajează să participe la o formare profesională, iar angajatorul are obligația de a oferi salariul și condițiile necesare pentru dezvoltarea competențelor. Prin intermediul acestui program, se dorește sprijinirea șomerilor și dezvoltarea abilităților necesare pe piața muncii.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe