Înapoi la știri

Ministrul Mediului anunță o posibilă creștere a voucherului "Rabla Plus" în 2025

29 Jan 2025
3 minute min
Ion Ionescu

Ministrul Mediului anunță o posibilă creștere a voucherului "Rabla Plus" în 2025

Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Mircea Fechet, a declarat că valoarea voucherului oferit prin programul "Rabla Plus" ar putea crește în anul 2025, cu scopul de a susține industria auto din România. Fechet a menționat că o decizie în acest sens va fi luată împreună cu ministrul Finanțelor Publice și cu premierul, subliniind că această chestiune are și o componentă politică.

„Scăderea valorii voucherului a fost extrem de abruptă în anul 2024, fiind redus de la 10.000 de euro la 5.000 de euro. Considerăm că acest lucru a influențat comportamentul potențialilor beneficiari, care poate s-au îndreptat spre alte tipuri de autoturisme, nu neapărat electrice. Observăm tendințele în vânzările de autoturisme convenționale comparativ cu cele electrice. Credem cu tărie, bazându-ne pe discuțiile cu asociațiile din domeniu, că ar trebui să creștem valoarea acestui voucher în 2025”, a explicat Fechet.

Publicitate

De asemenea, ministrul a evidențiat faptul că România produce deja trei modele de mașini electrice, o realizare care merită recunoscută și apreciată la nivel guvernamental. El a adăugat că printre măsurile de sprijin ar putea fi incluși o bonificație pentru modelele fabricate în țară, deoarece aducerea unor autoturisme din distanțe mari implică costuri și eforturi suplimentare.

„Nu vreau să creez așteptări false cu privire la decizii care nu depind în totalitate de mine, dar sunt optimist că vom găsi soluții pentru a ajusta valoarea voucherului”, a conchis Mircea Fechet.

Conform datelor publicate de Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI) și procesate de Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA), în 2024, cota de piață pentru autoturismele electrificare, care include mașinile electrice 100% și hibride plug-in, a ajuns la 32%, cu 22,8 puncte procentuale mai mult decât autoturismele cu motoare diesel.

Printre cele mai vândute autoturisme electrice din 2024 s-au numărat Dacia Spring, cu 3.263 de unități, Tesla Model 3 cu 1.679 unități și Tesla Model Y, cu 846 unități. În ceea ce privește autoturismele Plug-in, cele mai vândute modele au fost Ford Kuga, Toyota RAV4 și Hyundai Tucson, fiecare înregistrând diverse modificări în vânzări comparativ cu anul anterior.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe