Înapoi la știri

Cardurile de energie 2025 vor fi extinse și pentru alte categorii vulnerabile

22 Sep 2025
2 minute min
Maria Simionescu

Cardurile de energie 2025 vor fi extinse și pentru alte categorii vulnerabile

Comisiile economică și pentru energie ale Senatului au dat raport favorabil cu amendamente Ordonanței de Urgență 35/2025, ce acordă tichete electronice de energie în valoare de 50 de lei și persoanelor care se află în tratament la domiciliu cu aparate electro-medicale consumatoare de curent. Ajutorul va fi valabil pe durata folosirii acestor dispozitive.

Un amendament adoptat prevede că persoanele aflate în risc de sărăcie energetică pot primi acest voucher lunar pentru plata facturilor începând cu facturile emise după 1 iulie 2025. Sunt vizate gospodăriile cu venituri mici, iar numărul potențialilor beneficiari depășește 2,1 milioane. De asemenea, pentru persoanele fără acces la online și cu mobilitate redusă, administrațiile locale trebuie să desemneze un reprezentant pentru ridicarea tichetelor.

Publicitate

Potrivit informațiilor oferite de alba24.ro, depunerea cererilor pentru acest sprijin financiar se face o singură dată, acoperind perioada până în martie 2026, cu verificări lunare automate ale condițiilor de eligibilitate. Dacă apar modificări în componența familiei sau adresa, se impune o nouă solicitare, însoțită de actualizările corespunzătoare.

Procedura presupune validarea cererii în platforma EPIDS. După confirmare, beneficiarii primesc lunar un tichet în valoare de 50 de lei, care poate fi folosit doar pentru plata parțială a facturii de energie, la oficiile poștale. Tichetele sunt livrate în format fizic, iar plata nu se face prin transfer bancar, fie că solicitarea este făcută direct sau prin reprezentantul primăriei.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe