Înapoi la știri

Ministrul Energiei anunță scăderi la facturi pentru români

10 Apr 2024
3 minute min
Ion Ionescu
Facturi mai mici la gaz și curent! După anunțul făcut de ministrul Energiei, Sebastian Burduja, mulți români vor vedea scăderi la facturile de energie începând cu luna viitoare. Întrebat într-o conferință despre posibilitatea de a modifica plafoanele, Burduja a declarat că în acest moment nu se va întâmpla acest lucru deoarece se evaluează efectele actului normativ recent adoptat.
Publicitate
„Important este că prețurile în facturi sunt la fel sau scad. Pentru foarte mulți români, mai ales la gaze, cu siguranță vor exista scăderi. Le vor constata de luna viitoare”, a explicat ministrul Energiei. În ceea ce privește energia electrică, Burduja a mentionat că pentru cei care au un plafon mai mare, cel de 1,3 lei pe KWh, prețul va fi mai mic deoarece este peste plafonul actual de pe piață. El a explicat că furnizorii nu cumpără întreaga cantitate de energie electrică necesară doar de pe piață, ci au și contracte pe termen mai lung, precum contracte bilaterale și alte aranjamente financiare care conduc la un preț mediu lunar. Guvernul României a adoptat pe 28 martie, Ordonanța pentru modificarea și completarea OUG 27/2022, prin care se elimină taxa pe soare pentru prosumatori. De asemenea, s-a actualizat schema de sprijin pentru toți consumatorii de energie electrică și gaze naturale, ceea ce va duce la scăderea prețurilor pentru următoarele 12 luni. „Astăzi, Guvernul României a aprobat, la propunerea Ministerului Energiei, modificări ale OUG 27, care vor duce la scăderea prețului cu care producătorii vând fără a fi supraimpozitați - de la 450 lei/MWh la 400 lei/MWh pentru energie electrică și de la 150 lei/MWh la 120 lei/MWh pentru gaze naturale", a declarat Burduja. Aceste măsuri au scopul de a reduce costurile pentru consumatorii de energie și de a încuraja utilizarea surselor de energie regenerabilă. Guvernul se așteaptă ca aceste schimbări să ajute la dezvoltarea sectorului energetic și să aducă beneficii atât pentru populatie, cât și pentru mediul înconjurător.
Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe