Înapoi la știri

Premierul Ilie Bolojan denunță abuzurile în subvenționarea angajării șomerilor

12 Mar 2026
2 minute min
Simona Stan

Premierul României, Ilie Bolojan, a declarat că a identificat o schemă prin care anumite firme profită de subvenția lunar de 2.250 de lei oferită pentru angajarea persoanelor cu dificultăți de integrare pe piața muncii. Bolojan a subliniat că este necesară găsirea de soluții pentru a stopa aceste abuzuri.

👉 Subvenții necorespunzătoare și practici abuzive în angajarea șomerilor

Potrivit declarațiilor lui Ilie Bolojan, mulți angajatori încalcă regulamentele prin subvenționarea repetată a aceleași persoane. "Practic, o persoană este angajată, firma primește subvenția, iar după o perioadă raporturile de muncă încetează prin demisie. Ulterior, persoana respectivă apare angajată la o altă firmă care accesează din nou subvenția", a explicat premierul.

Publicitate

Bolojan a evidențiat că, în 2025, din cei 13.200 de șomeri angajați, mai mult de jumătate, respectiv 6.816, au fost acceptați la firmele de pază. "O economie construită pe baze sănătoase înseamnă, înainte de toate, reguli corecte și bani publici cheltuiți cu responsabilitate", a subliniat el.

👉 Măsuri propuse pentru eliminarea abuzurilor în sistemul de subvenționare

Premierul a anunțat că a solicitat Ministerului Muncii să găsească soluții concrete pentru a aborda aceste probleme, subliniind că nu mai poate continua direcționarea de fonduri publice către aceste mecanisme. El a precizat că abuzurile au avut loc din cauza neclarităților legislative, iar responsabilitatea observării acestora a fost neglijată.

În această privință, Bolojan a afirmat că impactul bugetar al acestor scheme de subvenții, de zeci de milioane de lei, este semnificativ și necesită o abordare serioasă, menționând că "miza este mai mare decât atât".

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe