Înapoi la știri

programul rabla va continua și în 2024, anunță ministrul mediului

16 Jul 2025
3 minute min
Simona Stan

programul rabla va continua și în 2024, anunță ministrul mediului

Programul rabla va continua și în 2024, anunță ministrul mediului

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a confirmat recent că programul Rabla pentru persoane fizice va fi păstrat și în anul următor, în ciuda dificultăților economice. Buzoianu a declarat pe pagina sa de Facebook că bugetul alocat pentru acest program va fi de 200 de milioane de lei. "Într-un an foarte dificil economic, în care trebuie tăiate 30 de miliarde de lei, am reușit să salvăm programul Rabla pentru persoane fizice", a spus ea.

Publicitate

Potrivit acesteia, ministerul a primit în ultimele zile numeroase întrebări legate de continuarea programului și a dorit să ofere un răspuns clar, după ce a verificat toate cifrele. "Da, vom lansa programul Rabla pentru persoane fizice în perioada următoare", a adăugat Buzoianu.

Conform sursei citează alba24.ro, ministrul a precizat că încă mai există discuții privind planurile pe anul viitor. "Pentru anul viitor, rămân de avut mai multe discuții. Cea mai importantă este analiza impactului asupra reducerii emisiilor în toate programele AFM. Viziunea noastră trebuie, pe termen mediu și lung, să se schimbe de la vouchere, la programe naționale cu impact clar asupra mediului", a explicat ea.

Ministrul a menționat totodată că este esențială o analiză a efectelor acestor programe asupra mediului, iar deciziile viitoare trebuie să țină cont de acest aspect. În același timp, administrația Fondului pentru Mediu (AFM) a anunțat în data de 18 iunie suspendarea temporară a tuturor programelor de finanțare în curs de desfășurare. Ulterior, AFM a confirmat că s-a decis "suspendarea lansării tuturor programelor de finanțare, inclusiv sesiunea Rabla pentru persoane fizice", care era programată pentru data de 19 iunie, notează publicația citată.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe