Înapoi la știri

Românii obligați să instaleze un al doilea contor pentru energia electrică. Facturile vor crește în urma montării. Cheltuielile vor fi recuperate prin majorarea tarifelor.

25 Apr 2024
3 minute min
Ion Ionescu
Zeci de mii de români vor fi nevoiți să instaleze un al doilea contor pentru energia electrică la poarta casei lor, după cum prevede o lege nouă adoptată în România. Potrivit acestei legi, noile contoare ar putea duce la o creștere a facturilor de energie electrică pentru toți consumatorii din țară.
Publicitate
Conform informațiilor, aproximativ 200.000 de astfel de contoare vor fi montate, iar cheltuielile pentru acestea vor ajunge la 20 de milioane de euro. Distribuitorii vor acoperi toate costurile de instalare, dar vor recupera ulterior banii prin majorarea tarifului de distribuție pe facturile tuturor abonaților. Însă Asociația Prosumatorilor susține că aceste contoare sunt inutile și că vor duce la o cheltuială suplimentară pentru toți consumatorii din țară. „Drepturile ANRE-ului de a reglementa se opresc la mine la poartă, se opresc la contorul de la poartă. Nu ar trebui să aibă voie să intre în proprietatea mea privată și să instaleze un alt tablou de distribuție sau un alt contor în curte”, a declarat președintele Asociației Prosumatorilor, Dan Prîșan, pentru Antena 3. În schimb, Autoritatea Națională pentru Reglementarea Energiei susține că legea trebuie respectată și că această măsură va duce la o creștere foarte mică a facturilor de energie electrică. „Dacă vor fi 200.000 de prosumatori și 200.000 de contoare montate, costul acestora se va socializa în tariful de distribuție pe o perioadă de amortizare de 10 ani”, a precizat un reprezentant al ANRE. Până în prezent, nu se cunoaște exact când vor începe montările contoarelor și cât va dura acest proces. Însă este important de menționat că această măsură este obligatorie pentru toți românii care devin prosumatori, adică produc energie electrică prin panourile solare sau alte surse regenerabile.
Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe