Înapoi la știri

Creșterea alertă a volumului de dosare pune judecători din Alba în dificultate

16 Jul 2025
5 minute min
Maria Simionescu

Creșterea alertă a volumului de dosare pune judecători din Alba în dificultate

Judecătorii din Alba Iulia se confruntă cu o accentuată supraincarcare a instanțelor, iar ultimele date indică o creștere constantă a numărului de cauze. Potrivit unui comunicat oficial, activitatea instanțelor de pe raza Curții de Apel Alba Iulia s-a intensificat considerabil în ultimii ani, fapt ce duce la o suprasarcină cronică. Reprezentanții judecătorilor menționează că numărul de dosare soluționate variază între câteva sute și peste mii anual, iar această tendință de creștere continuă.

Publicitate

Potrivit sursei, această situație a fost evidențiată recent și după declarațiile prim-ministrului României, Ilie Bolojan, în contextul discuțiilor despre reducerea sporurilor salariale. În plus, cetățenii se confruntă cu propriile dificultăți, fiind nevoiți să meargă de mai multe ori în instanță din cauza procedurilor întârziate. Un exemplu în acest sens este cazul unui bărbat din Alba Iulia, care a fost chemat la cinci termene pentru a anula o amendă, chiar dacă nu avea nici o abatere. În cazul său, amenda a fost emisă pe numele său după vânzarea mașinii, deși sancțiunea putea fi contestată simplu, prin prezentarea unui act de radiere fiscală și a contractului de vânzare-cumpărare.

Conform informațiilor citate de alba24.ro, un alt exemplu relevant este situația în care un cetățean a trebuit să participe la mai multe termene de judecată pentru o situație aparent simplă. Astfel de cazuri sunt frecvente în instanțele din Alba, agravând încărcarea judecătorilor. În 2024, Curtea de Apel Alba Iulia ocupă locul doi în țară în ceea ce privește volumul de cauze pe judecător, cu 719 dosare raportate la fiecare magistrat, și locul doi și la încărcătura totală, cu 768 cauze per judecător. Media națională este de aproximativ 606 dosare pe judecător.

Situația nu este mai favorabilă nici la Tribunalul Alba, unde în anul 2024 au fost înregistrate 858 cauze pe judecător, iar la Judecătoria Sebeș numărul ajunge la 2.179. Reprezentanții instanței notează, de asemenea, o criză de judecători, în condițiile în care din cele 30 de posturi finanțate, sunt ocupate doar 26, iar unul dintre judecători este detașat la Penitenciarul Aiud, iar altul la Tribunalul Hunedoara, unde deficitul de personal este critic.

Lipsa personalului a fost cauzată de mai multe motive, printre care pensionările, promovările, transferurile și instabilitatea legislativă, care creează blocaje în activitatea instanțelor. În plus, sedii ale Tribunalului Alba și Judecătoriilor Alba Iulia, Aiud și Sebeș sunt într-o stare de degradare avansată și necesită urgent lucrări de modernizare, după cum menționează oficialii.

Discuțiile despre construirea unui sediu nou pentru Tribunalul Alba sunt vechi de aproape 12 ani. În 2024, fostul președinte al Curții de Apel Alba Iulia anunța că, deși în anul precedent s-a planificat începerea construcției, acest lucru nu s-a realizat. Potrivit informațiilor, proiectul pentru un nou sediu a fost inițiat încă din 2014, atunci când s-a transferat un teren de 15.000 de metri pătrați din domeniul primăriei Alba Iulia în proprietatea Statului Român. Însă, de atunci, etapa de proiectare și documentație a întâmpinat numeroște obstacole, iar realizarea efectivă încă nu a fost concretizată.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Ultima zi pentru bonificația de 10% la impozitele din Blaj

Primăria Blaj anunță că marți, 31 martie 2026, este termenul limită pentru ca locuitorii municipiului să beneficieze de o bonificație de 10% la plata impozitelor și taxelor locale. Bonificația se aplică celor care își achită integral impozitul pe clădiri, terenuri și auto pentru anul 2026, conform informațiilor oferite de instituție.

Evenimente

Românii vor primi notificări despre consumul de energie prin SMS sau e-mail

Consumatorii de energie din România vor fi avertizați prin SMS, e-mail sau prin notificări în aplicațiile furnizorilor atunci când consumul de electricitate ajunge la 80% din limita stabilită în contract. Anunțul a fost făcut de președintele ANRE, George Niculescu, care a menționat că acest sistem ar putea fi implementat din 2026, conform informațiilor transmise de autoritate.

Evenimente

Înșelăciune online: Blajeanul a primit un kilogram de mălai în loc de adidași

O persoană din Blaj a fost victima unei înșelătorii online, comandând o pereche de adidași de firmă de pe un cont de TikTok, dar primind un kilogram de mălai și un tricou uzat. Anul acesta, procurorul de caz a solicitat închiderea dosarului, iar Judecătoria Blaj a aprobat cererea, motivând că nu s-au găsit indicii pentru identificarea făptașului, conform datelor prezentate de instanță.

Evenimente

Guvernul va decide luni reducerea prețurilor la carburanți

Executivul se va reuni luni pentru a aproba un pachet de măsuri de urgență care să ajute la controlul scumpirilor accelerate ale carburanților, într-o perioadă în care piața petrolului trece printr-o criză profundă, conform specialiștilor. Anunțul a fost făcut în contextul în care prețurile ar putea crește semnificativ, dacă nu se iau măsuri rapide.

Acasa Recente Radio Județe