Înapoi la știri

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, asigură că liberalizarea pieței energetice din 1 iulie nu va duce la creșteri exagerate ale facturilor, iar românii vulnerabili vor fi protejați în continuare, potrivit alba24.ro. El notează că, în ultimii trei ani, plafonarea și compensarea facturilor au făcut ca România să aibă al patrulea cel mai ieftin gaz și energia electrică cea mai accesibilă din UE.

29 May 2025
4 minute min
Simona Stan

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, asigură că liberalizarea pieței energetice din 1 iulie nu va duce la creșteri exagerate ale facturilor, iar românii vulnerabili vor fi protejați în continuare, potrivit alba24.ro. El notează că, în ultimii trei ani, plafonarea și compensarea facturilor au făcut ca România să aibă al patrulea cel mai ieftin gaz și energia electrică cea mai accesibilă din UE.

Citează Burduja: „Facturile nu vor exploda și nu se putea face în doi ani ceea ce nu s-a reușit în 30 de ani. Am reușit să menținem toate grupurile de energie în funcțiune, să adăugăm aproape 2000 MW noi în acest mandat și să creștem capacitatea de stocare a energiei de la sub 20 MWh la 400 MWh, conectate la rețea. Investițiile sunt singurul mod de a reduce facturile pe termen mediu și lung.”

Publicitate

Conform declarațiilor sale, investițiile sunt fundamentale pentru reducerea costurilor și pentru dezvoltarea durabilă a sectorului energetic. Burduja a subliniat totodată că se confruntă cu o “avalansă de știri false și atacuri”, dar consideră aceste provocări inevitabile în efortul de a obține independența energetică a României. El a citat și primarul din Oradea, Ilie Bolojan, spunând: „Ori faci lucruri și deranjezi pe unii, ori nu faci nimic și deranjezi pe toți.”

Ministrul a declarat că a ales să lupte împotriva corupției și a intereselor ostile României, chiar dacă acest lucru atrage nemulțumiri și critici. „Este o chestiune de bun simț să sprijin românii și să apăr interesele sectorului energetic național”, a adăugat Burduja.

Potrivit lui, energia românească trebuie să fie sigură, ieftină și curată, în această ordine. El transmite că țara a obținut peste 10 miliarde de euro din fonduri nerambursabile pentru proiecte de energie verde, precum parcuri solare, eoliene și baterii, dar are nevoie în același timp de toate formele de energie – hidro, nuclear, gaz, cărbune. El da și cifre optimiste, menționând că România a redus emisiile de CO2 cu 77% între 1990 și 2022, cel mai mult din Europa, majoritatea în sectorul energetic. De asemenea, țara are cele mai mici emisii de CO2 per cap de locuitor din UE după Suedia, iar UE contribuie cu doar 4,8% din emisiile globale.

Burduja subliniază că România trebuie să-și apere interesele energetice la Bruxelles și nu poate permite subminarea securității sale energetice. El avertizează împotriva închiderii grupurilor de la Complexul Energetic Oltenia, povestind că va insista în continuare pentru renegocierea planurilor din PNRR și a susținerii pentru menținerea activă a centralelor pe cărbune, pentru a evita ca orașele Craiova și Râmnicu Vâlcea să rămână fără energie iarna. Potrivit ministrului, nu trebuie ignorate nici problemele inerente ale pieței energetice europene, unde lipsa interconectărilor face ca piața să nu fie funcțională în centrul Europei.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Ultima zi pentru bonificația de 10% la impozitele din Blaj

Primăria Blaj anunță că marți, 31 martie 2026, este termenul limită pentru ca locuitorii municipiului să beneficieze de o bonificație de 10% la plata impozitelor și taxelor locale. Bonificația se aplică celor care își achită integral impozitul pe clădiri, terenuri și auto pentru anul 2026, conform informațiilor oferite de instituție.

Evenimente

Românii vor primi notificări despre consumul de energie prin SMS sau e-mail

Consumatorii de energie din România vor fi avertizați prin SMS, e-mail sau prin notificări în aplicațiile furnizorilor atunci când consumul de electricitate ajunge la 80% din limita stabilită în contract. Anunțul a fost făcut de președintele ANRE, George Niculescu, care a menționat că acest sistem ar putea fi implementat din 2026, conform informațiilor transmise de autoritate.

Evenimente

Înșelăciune online: Blajeanul a primit un kilogram de mălai în loc de adidași

O persoană din Blaj a fost victima unei înșelătorii online, comandând o pereche de adidași de firmă de pe un cont de TikTok, dar primind un kilogram de mălai și un tricou uzat. Anul acesta, procurorul de caz a solicitat închiderea dosarului, iar Judecătoria Blaj a aprobat cererea, motivând că nu s-au găsit indicii pentru identificarea făptașului, conform datelor prezentate de instanță.

Evenimente

Guvernul va decide luni reducerea prețurilor la carburanți

Executivul se va reuni luni pentru a aproba un pachet de măsuri de urgență care să ajute la controlul scumpirilor accelerate ale carburanților, într-o perioadă în care piața petrolului trece printr-o criză profundă, conform specialiștilor. Anunțul a fost făcut în contextul în care prețurile ar putea crește semnificativ, dacă nu se iau măsuri rapide.

Acasa Recente Radio Județe