Înapoi la știri

BNR cheltuie 2 miliarde de euro într-o singură zi pentru stabilitatea leului

07 May 2025
3 minute min
Andrei Miroslavescu

BNR cheltuie 2 miliarde de euro într-o singură zi pentru stabilitatea leului

Banca Națională a României (BNR) a fost nevoită să cheltuie 2 miliarde de euro într-o singură zi pentru a menține stabilitatea leului, după victoria lui George Simion în primul tur al alegerilor prezidențiale, potrivit informațiilor confirmate de G4Media. Presiunea pe moneda națională a crescut începând cu dimineața zilei de luni și a ajuns la apogeu după-amiaza, când investitorii și-au dorit să se scape de lei, optând pentru euro pentru a-și proteja economiile.

Dan Suciu, purtătorul de cuvânt al BNR, a declarat: "În ultima perioadă a apărut o schimbare importantă pe piața valutară. Intrarile de capital au scăzut, iar ieșirile au crescut semnificativ. În concluzie, pentru a tempera aceste mișcări, trebuie atrasă lichiditatea din piață și dobânzile să crească. BNR va căuta un optim pentru această situație."

Publicitate

Bursa de Valori București (BVB) a fost de asemenea afectată de contextul politic, deschizându-se în scădere pe toate indicii la ședința de tranzacționare de marți. Rulajul s-a ridicat la 23,56 milioane de lei (aproximativ 4,73 milioane de euro) după doar 45 de minute de la deschiderea tranzacțiilor. Indicele principal BET a înregistrat o depreciere de 0,42%, în timp ce indicele BET-Plus a scăzut cu 0,45%.

Conform datelor furnizate de BVB, cel mai semnificativ avans al valorii acțiunilor a fost înregistrat de Romcab (+6,51%), urmat de Rompetrol Rafinare (+4,21%) și Altur (+3,81%). În contrast, acțiunile Carbochim au înregistrat cea mai mare scădere, cu o depreciere de -14,98%, însoțite de Vrancart (-5,83%) și Alumil Rom Industry (-4,58%).

Situația economică rămâne tensionată, iar observațiile lui Dan Suciu subliniază importanța adoptării unor măsuri urgente pentru stabilizarea piețelor.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe