Înapoi la știri

Categorie de români ar putea avea facturi mai mici la energie după 1 iulie, anunță ministrul Sebastian Burduja. Potrivit acestuia, aproximativ 1,45 milioane de locuri de consum, reprezentând 17% din total, consumă în medie peste 255 kWh lunar și nu pot plăti mai mult de 1,3 lei pe kWh. După această dată, pentru acești consumatori, facturile ar putea scădea cu 20%, notează ministrul pe pagina sa de Facebook, citat de alba24.ro.

06 Jun 2025
3 minute min
Simona Stan

Categorie de români ar putea avea facturi mai mici la energie după 1 iulie, anunță ministrul Sebastian Burduja. Potrivit acestuia, aproximativ 1,45 milioane de locuri de consum, reprezentând 17% din total, consumă în medie peste 255 kWh lunar și nu pot plăti mai mult de 1,3 lei pe kWh. După această dată, pentru acești consumatori, facturile ar putea scădea cu 20%, notează ministrul pe pagina sa de Facebook, citat de alba24.ro.

Conform ministrului, din cele 8,7 milioane de locuri de consum casnic din România, peste 4 milioane, adică 46%, consumă în medie 46 kWh pe lună și plătesc aproximativ 32 de lei, ceea ce înseamnă circa un leu pe zi. Alte 3,2 milioane de români, reprezentând 37%, consumă în medie 147 kWh lunar, iar factura lor este de aproximativ 118 lei bazată pe prețul plafonat de 0,80 lei/kWh.

Publicitate

Se menționează că, în ultimii trei ani, facturile au fost plafonate, iar România a avut unul dintre cele mai mici prețuri la energie electrică din Uniunea Europeană. Cu toate acestea, ministrul atrage atenția că plafoanele de preț au rămas neschimbate, deși inflația și salariile minime au crescut semnificativ, ceea ce poate avea impact asupra facturilor din viitor.

Ministrul Energiei subliniază că, după 1 iulie, toți consumatorii vulnerabili vor beneficia de un sprijin lunar pentru reducerea facturilor. Se insistă pe ideea că sprijinul trebuie acordat celor care nu își pot permite să plătească facturile și că această măsură este frecventă în majoritatea statele europene.

De asemenea, el încurajează consumatorii să caute ofertele cele mai bune pe piață, care pot fi accesate online în mod rapid și simplu. În plus, autoritățile analizează alte măsuri pentru reducerea prețului energiei, planificate să fie parte a programului de guvernare.

Potrivit ministrului, după 1 iulie, există posibilitatea creșterii prețului din facturi, influențată de consum, ofertă, cerere și evoluția pieței. El explică că, pentru facturi mai mici, este nevoie să creștem oferta de energie electrică, ceea ce se face prin investiții.

În mandatul său, în 2024, s-au pus în funcțiune 1251 MW noi, la un nivel similar cu cele din ultimii opt ani combinați, iar pentru acest an se estimează încă 2500 MW, ceea ce ar putea face 2024 cel mai bun an după anul 1989 pentru producția de energie electrică în România.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe