Înapoi la știri

Desființarea Direcțiilor silvice defavorizate anunțată de Ministrul Mediului

29 Jan 2025
3 minute min
Maria Simionescu

Desființarea Direcțiilor silvice defavorizate anunțată de Ministrul Mediului

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a declarat miercuri că Direcțiile silvice care au înregistrat pierderi în ultimul an vor fi desființate. De asemenea, el a anunțat că bonusurile acordate de instituție vor fi eliminate începând cu anul acesta.

În urma unei întâlniri cu conducerea Romsilva, Fechet s-a arătat extrem de nemulțumit de rezultatele financiare ale acestei instituții, care au fost negative pentru al treilea an consecutiv. "Primul lucru pe care doresc să-l rezolvăm este să oprim toate cheltuielile nejustificate, incluzând primele și bonificațiile. Am decis ca echipa de conducere să discute cu sindicaliștii pentru a se asigura că astfel de sume nu vor fi plătite în 2025 și în viitor," a declarat ministrul Mediului.

Publicitate

În timpul declarațiilor sale, Fechet a menționat că prin diverse Ocoale Silvice din țară se compilează liste de padurari care ar trebui concediați. El a subliniat necesitatea de a lua măsuri eficiente la nivelul managementului Romsilva, avertizând că, dacă situația o va impune, ar putea fi analizată activitatea fiecărei Direcții Silvice în parte, cu posibilitatea de a ajunge până la ultimul angajat.

Ministrul a comunicat că severitatea problemelor financiare este atât de mare încât a decis ca nici o Direcție Silvică care a făcut pierderi anul trecut – din câte a menționat, acestea reprezintă peste jumătate – să nu mai continue să funcționeze.

Mircea Fechet a subliniat în final necesitatea modificării legii care reglementează statutul silvicultorilor pentru a elimina toate sporurile. "Consider că fiecare leu câștigat trebuie să fie un leu muncit. În 2025, oamenii trebuie să primească doar salariul care li se cuvine,", a conchis el, anunțând că procesul de modificare a legii a început deja și că conducerea executivă a fost instruită să renegocieze contractul colectiv de muncă pentru a exclude bonusurile.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe