Înapoi la știri

Guvernul renunță la plafonarea facturilor, dar sprijinul pentru consumatorii vulnerabili continuă

26 May 2025
3 minute min
Maria Simionescu

Guvernul renunță la plafonarea facturilor, dar sprijinul pentru consumatorii vulnerabili continuă

Guvernul a hotărât să renunțe la plafonarea facturilor pentru energie, iar schema de sprijin care a fost activă în România în ultimele luni se va încheia. Mircea Man, vicepreședinte al Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), a transmis această informație într-o conferință de specialitate, menționând că în prezent se lucrează la simplificarea facturilor.

Potrivit ministrului Energiei, Sebastian Burduja, sprijinul acordat de stat va fi redirecționat către consumatorii vulnerabili. „De la 1 iulie expira schema de compensare, iar sprijinul statului va fi directionat catre consumatorii vulnerabili. Acesta este planul. Noi lucram pe mai multe scenarii”, a declarat el, conform informațiilor de pe alba24.ro.

Publicitate

Schimbările în legislație sunt menite să sprijine, în primul rând, consumatorii care întâmpină dificultăți financiare. ANRE a inițiat deja un program de informare a populației pentru a le explica ce opțiuni au la dispoziție. Reprezentantul ANRE a menționat că, odata cu schema de sprijin, autoritatea a înregistrat o creștere semnificativă a sesizărilor legate de facturare, numărul acestora fiind cu 200% mai mare.

De asemenea, Mircea Man a subliniat că ANRE primește multe solicitări pentru aprobarea de noi capacități de producție și distribuție a gazului. Deși procesul de aprobat cererile de autorizare a fost simplificat, Man a recunoscut că racordarea la rețea poate dura până la doi ani, o situație care nu este acceptabilă.

„Cele mai multe UAT-uri nu îndeplinesc condițiile tehnice pentru racordare. Sumele și finanțările ar trebui acordate doar acelor UAT-uri care îndeplinesc criteriile necesare. Este de dorit să existe sisteme de distribuție în fiecare localitate din România, dar trebuie să ținem cont de factorii tehnici necesari”, a concluzionat Man.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe