Înapoi la știri

Hidroelectrica anunță creșterea tarifelor pentru energie electrică începând cu aprilie 2025

26 Feb 2025
2 minute min
Andrei Miroslavescu

Hidroelectrica anunță creșterea tarifelor pentru energie electrică începând cu aprilie 2025

Hidroelectrica, principalul producător și furnizor de energie electrică din România, va aplica o ajustare a prețurilor pentru energia electrică activă începând cu 1 aprilie 2025. Această schimbare a fost comunicată recent de companie, conform alba24.ro.

Prețul energiei electrice active pentru perioada 1 martie 2025 - 31 martie 2025 este de 0,28329 lei/kWh, iar începând cu 1 aprilie 2025, acesta va ajunge la 0,45329 lei/kWh, sumă care include tariful de transport. „Oferta se adresează tuturor consumatorilor casnici alimentați în regim concurențial”, notează Hidroelectrica în comunicatul său.

Publicitate

Această creștere a tarifelor apare în contextul în care Guvernul intenționează să extindă perioada de plafonare a tarifelor pentru curent electric cu încă trei luni. „Hidroelectrica continuă să își mențină angajamentul față de clienții săi, oferind cel mai mic preț al energiei electrice active din piață”, se arată în comunicat.

Hidroelectrica subliniază că, dacă schema de plafonare a prețurilor va fi menținută, compania va respecta plafoanele stabilite de autoritățile competente, conform legislației în vigoare. Astfel, toți consumatorii vor putea beneficia de tarife adaptate nevoilor lor de consum.

Ministerul Energiei a prezentat recent un proiect de Ordonanță de Urgență care prevede prelungirea plafonării prețurilor pentru energie electrică până la 30 iunie 2025 și pentru gaze naturale până la 31 martie 2026. Proiectul include măsuri temporare menite să sprijine consumatorii în acest interval.

Hidroelectrica se afirmă ca lider în producția de energie electrică, având o producție medie de peste 17 TWh generată în sucursale și o cotă de piață de 14,37% pe segmentul concurențial, conform celor mai recente date publicate de ANRE.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe