Înapoi la știri

Investitorii în criptomonede ar putea beneficia de scutire de impozit până în 2025

13 Nov 2024
3 minute min
Andrei Miroslavescu

Investitorii în criptomonede ar putea beneficia de scutire de impozit până în 2025

Investitorii în criptomonede din România ar putea fi scutiți temporar de impozitul pe câștigurile obținute din aceste tranzacții. Un amendament care prevede această măsură a fost admis în cadrul unui proiect deja aprobat de Senat, care se află în prezent în dezbatere la Camera Deputaților.

Proiectul include mai multe măsuri de amnistie fiscală, iar amendamentul se axează pe scutirea de la plata impozitului pe venit pentru persoanele fizice care realizează câștiguri din investițiile în monede virtuale. Această scutire este valabilă până la 31 iulie 2025.

Publicitate

Textul amendamentului stipulează: „Art. II. Prin derogare de la prevederile art. 116 alin. (2) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, sunt scutiți de la plata impozitului pe venit contribuabilii persoane fizice, pentru veniturile realizate din diferența dintre veniturile din investiții în monede virtuale achiziționate în scopul revânzării și veniturile realizate și încasate în monede virtuale, până la 31 iulie 2025 inclusiv”.

Motivul pentru care a fost propusă această măsură este dorința de a crește transparența în ceea ce privește tranzacțiile cu criptomonede. „Această măsură tranzitorie contribuie la creșterea transparenței în ceea ce privește tranzacțiile cu criptomonede efectuate de contribuabilii din România și ar permite o mapare reală a acestei piețe din economia românească. Prin această măsură temporară, investitorii vor avea posibilitatea de a-și transfera sumele câștigate cu titlu de investiții în instituțiile de credit din România, generând un flux de numerar suplimentar în economie. Totodată, prin acest cadru legal, instituțiile de credit vor avea încrederea de a permite transferul acestor sume în conturile curente, eliminând teama sau riscurile de fraudă”, se menționează în motivarea propunerii.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe