Înapoi la știri

Ministerul Energiei pregătește îmbunătățirea schemei de compensare/plafonare pentru a ieftini facturile la curent și gaze

31 Mar 2024
3 minute min
Andrei Miroslavescu
Ministerul Energiei pregăteşte o îmbunătățire a schemei de compensare/plafonare pentru facturile la energie şi gaze, cu scopul de a le face mai ieftine pentru populație. Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a declarat că această schimbare va pune o presiune și mai mare pe furnizori pentru a reduce prețurile. Potrivit acestuia, în această săptămână se va face o optimizare a schemei, iar preţurile la factură ar putea să scadă, fără să există riscul de a crește.
Publicitate
"Ne străduim să punem o presiune şi mai mare pe furnizori pentru a scădea aceste preţuri. Atât la energie electrică, cât şi la gaze." a spus Burduja, conform sursei Agerpres. Noul plan vizează, de asemenea, și o scădere a plafonului la care producătorii pot vinde energia electrică și gazele naturale, ceea ce ar putea avea un impact pozitiv asupra facturilor. Ministrul a menționat că această schimbare vine ca răspuns la nevoia populației de a plăti facturi mai mici la energie. "Poate că experienţa fiecărui român cu domeniul energetic este în principal legată de facturile pe care le primeşte la finalul lunii." a declarat el. Potrivit datelor Eurostat din trimestrul al treilea din 2023, România se află pe locul cinci în Uniunea Europeană la capitolul prețului curentului electric și pe locul patru la cel al prețului gazelor, datorită schemei de compensare/plafonare în vigoare. În concluzie, această schimbare la schema de compensare/plafonare vine cu beneficiul evident de a face facturile la energie și gaze mai ieftine pentru consumatori. Printr-o presiune mai mare pusă pe furnizori, se speră că România va deveni și mai bine poziționată în clasamentul prețurilor la energie din Uniunea Europeană. Menținerea unui preț echitabil și accesibil pentru populație este un obiectiv important pentru Ministerul Energiei.
Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe