Înapoi la știri

Ministerul Finanțelor anunță modificări în sistemul e-Factura: Noi funcții introduse pentru utilizatori

30 Jan 2024
2 minute min
Elena Dumitrescu
Ministerul Finanțelor a anunțat astăzi, modificări la sistemul e-Factura. O schimbare importantă este introducerea funcției de autofacturare, ce permite tranmiterea facturilor în numele furnizorului. Această funcționalitate este o cerere comună a mediului de afaceri, confirmată și de antreprenorii care au discutat cu experții de la MF/ANAF. Conform comunicatului oficial, o serie de actualizări au fost efectuate la nivelul sistemului, iar cea mai semnificativă este introducerea funcției de autofacturare. Aceasta oferă posibilitatea de a emite facturi în numele furnizorilor, după cum ne informează MF.
Publicitate
De asemenea, un alt aspect important, semnalat de contribuabili, a fost incapacitatea de a accesa sistemul în timpul lucrărilor de mentenanță la Spațiul Privat Virtual. Echipa de la CNIF a identificat soluții tehnice necesare pentru ca utilizarea e-Factura să fie disponibilă și funcțională în orice moment, inclusiv în perioadele de mentenanță, susțin reprezentanții ministerului. Ministrul Marcel Boloș a declarat că s-a luat în considerare feedback-ul primit de la antreprenori și s-au depus eforturi pentru a găsi soluții pentru a asigura accesul la e-Factura. În plus, echipa și-a continuat activitatea pentru a colabora cu reprezentanții platformelor de facturare, pentru a asigura o comunicare eficientă între tehnologii. Au fost implicate peste 1.200 de persoane, iar discuțiile sunt organizate zilnic. În răspuns la solicitarea furnizorilor de servicii de contabilitate, a fost introdusă facilitarea de filtrare a facturilor în baza unor criterii specifice prin intermediul apelului de listă facturi disponibile de la serviciile web apelabile automat prin API. Această modificare a fost confirmată de către MF. Potrivit anunțului oficial al Ministerul Finanțelor, începând cu data de 16 ianuarie, nu se mai pot înregistra facturi duplicate în sistemul e-Factura.
Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe