Înapoi la știri

Noua taxă auto propusă pentru mașinile vechi și poluante

17 Feb 2025
3 minute min
Elena Dumitrescu

Noua taxă auto propusă pentru mașinile vechi și poluante

Un proiect nou destinat taxării automobilelor din România, realizat de Dacia împreună cu experți în taxe și impozite, își propune să descurajeze achiziția și deținerea de mașini vechi care poluează. Conform informațiilor, proprietarii unor automobile euro 2 ar putea plăti, în viitor, un impozit considerabil mai mare. În prezent, impozitul pentru o mașină euro 2 este de 117 lei, dar în noul proiect acesta ar putea ajunge la 1.900 lei.

Recent, Mihai Bordeanu, director general Dacia, a discutat în cadrul unui interviu despre impactul acestor schimbări asupra celor peste 4 milioane de români care dețin vehicule mai vechi de 20 de ani. „În esență, pentru o mașină euro 6 de ultima generație, cu emisii reduse de CO2, undeva sub 120 grame, pentru o cilindree de la 1 la 1.000, astăzi plătești 35 de lei, iar mâine vei plăti 37. Deci nu e mare, mașina e nouă, nu poluează. În schimb, pentru o mașină euro 2, impozitul va crește semnificativ”, a explicat Bordeanu.

Publicitate

De asemenea, ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Bolos, a confirmat că la nivel guvernamental există o propunere de lege pentru a taxa mijloacele de transport poluante. Noua taxă ar urma să fie aplicată în mod diferențiat, în funcție de nivelul de poluare al fiecărui vehicul.

Acest proiect este în discutie de câțiva ani și este așteptat cu interes de către autorități, dar și de către cetățeni. Mihai Bordeanu a subliniat că noua taxă va afecta în mod special proprietarii de mașini mai vechi, care își vor putea continua dreptul de a deține vehicule poluante, dar vor face acest lucru la un cost mult mai ridicat.

Dacă proiectul va fi acceptat și pus în aplicare, se preconizează că impozitele vor crește treptat, în funcție de normele de poluare și emisiile de CO2. „Omul care vrea să polueze va avea acest drept, dar va plăti o sumă considerabilă. Asta este o măsură menită să motiveze oamenii să treacă la vehicule mai puțin poluante”, a concluzionat Bordeanu, notează alba24.ro.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe