Înapoi la știri

Noul Cod Silvic Adoptat de Guvern - Critici din partea Activiștilor de Mediu

22 Mar 2024
3 minute min
Ion Ionescu
Noul Cod Silvic, adoptat de Guvern și trimis la vot în Parlament, stârnește critici puternice din partea organizațiilor pentru protecția mediului. Deși documentul conține și măsuri benefice, acestea sunt discreditate de consecințele negative pe care le vor avea. Organizația Agent Green semnalează mai multe aspecte îngrijorătoare în noul cod silvic. Printre acestea, se menționează un "conflict de interese și abuz" care poate apărea în situația în care personalul ocoalelor silvice aparținând de societăți comerciale private va avea puterea de a efectua controale, de a constata contravenții și infracțiuni, de a opri și legitima persoane și de a aplica sancțiuni. Aceste competențe se suprapun cu cele ale Gărzilor Forestiere, ceea ce poate crea confuzie și poate pune în pericol buna desfășurare a activităților silvice. Totodată, Agent Green atrage atenția și asupra faptului că noul cod silvic nu prevede o separare clară a activităților
Publicitate
de reglementare și control de cele de administrare și comercializare, lăsând astfel loc pentru abuzuri și manipulări. Organizația subliniază și faptul că Romsilva, compania care gestionează pădurile de stat, beneficiază în continuare de un tratament privilegiat și de monopolul pentru anumite activități, în detrimentul altor entități din domeniul silvic. Din perspectiva Agent Green, noul cod silvic ar fi trebuit să prevadă o nouă structură independentă de ministerul mediului, cu atribuții exclusive în ceea ce privește comercializarea produselor pădurii, pentru a crea un mediu concurențial corect și just. Organizația mai remarcă și absența acestor prevederi în documentul aprobat de Guvern și susține că în forma actuală, noul cod silvic se află într-o stare nefinalizată și necesită modificări esențiale pentru a fi în concordanță cu principiile de responsabilitate și transparență în gestionarea resurselor forestiere.
Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe