Înapoi la știri

Peste 15.000 de contribuabili au primit notificări de la ANAF

21 Aug 2024
3 minute min
Maria Popescu

Peste 15.000 de contribuabili au primit notificări de la ANAF

Aproape 15.000 de contribuabili români au fost notificați de Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) în legătură cu obligațiile lor de depunere a declarației D406 - Fișierul Standard de Control Fiscal (SAF-T). Aceasta acțiune vine ca parte a unui nou mecanism de notificare automată implementat de agenție, menționat într-un comunicat de presă emis miercuri.

Pe 20 august, ANAF a trimis 15.023 de notificări persoanelor care nu au depus D406, au depus-o parțial sau au făcut-o incorect. Toate companiile din România, fie că sunt plătitoare sau neplătitoare de TVA, au obligația legală de a depune această declarație, cu o frecvență lunară sau trimestrială.

Publicitate

ANAF va aplica acest mecanism în mod etapizat, în funcție de categoria contribuabililor. Notificările conțin și rapoarte detaliate despre tranzacțiile neconforme, anexate în format PDF. Aceste documente pot fi verificate de contribuabili prin aplicația folosită pentru vizualizarea PDF-urilor primite.

Fișierul Standard de Control Fiscal (SAF-T) este un format electronic internațional standardizat, utilizat pentru raportarea fiscală și a TVA-ului către autoritățile fiscale. Acest standard, dezvoltat de Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OECD) în 2005, a evoluat de-a lungul anilor, având cea mai recentă versiune, OECD SAF-T 2.0. Scopul acestuia este de a facilita interacțiunea contribuabililor cu ANAF, permițând agenției să efectueze verificări electronice, reducând astfel necesitatea inspecțiilor fizice.

Implementarea SAF-T se aliniază cu Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și vizează îmbunătățirea colectării impozitelor și taxelor în România, precum și combaterea evaziunii fiscale. Raportarea SAF-T va deveni obligatorie în etape: pentru contribuabilii mari începând din 2022, pentru cei mijlocii din 2023 și pentru cei mici din 2025.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe