Înapoi la știri

Prime taiate la Romsilva: Noile reguli pentru personalul silvic

13 Mar 2025
3 minute min
Simona Stan

Prime taiate la Romsilva: Noile reguli pentru personalul silvic

Personalul din domeniul silvic va beneficia de noi reglementări, conform unui proiect de ordonanță de urgență aprobat recent de Guvern. Aceasta modifică OUG nr. 59/2000, stabilind că angajații din Romsilva nu vor mai primi prime la pensionare. Premierul Marcel Ciolacu a declarat că „Punem astăzi punct primelor nejustificate de la Romsilva”, menționând că s-au eliminat bonusurile de până la 100.000 de euro.

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a subliniat că această măsură vine în urma eliminării „suprabeneficiilor care n-au nicio justificare clară”. În ultimii doi ani, aceste prime au fost utilizate de 1.267 de persoane, costând Regia Națională a Pădurilor peste 194 de milioane de lei. Măsurile vin în contextul necesității de eficientizare a activităților Romsilva.

Publicitate

Fechet a anunțat, de asemenea, că va trimite un corp de control pentru a evalua situația directiilor silvice, menționând că în unele cazuri, cheltuielile cu personalul depășesc veniturile de până la trei ori. Conform unor concluzii preliminare, au fost identificate lipsuri în fondurile de conservare și regenerare a pădurilor, iar în unele direcții, s-a constatat că pierderile financiare sunt substanțiale.

Un alt aspect important al noii ordonanțe este oferirea anuală a 6 metri cubi de lemn fasonat gratuit pentru personalul silvic, cu condiția ca venitul lunar net să fie inferior salariului mediu brut pe economie.

Pe scurt, Ministerul Mediului își propune să renegocieze contractul colectiv de muncă pentru a elimina prevederile care permit acordarea de prime la pensionare. „Mi-am asumat că avem nevoie de o Regie care să administreze eficient pădurile noastre”, a mai spus Fechet, citând diversele provocări întâmpinate.

În acest context, ministrul a subliniat importanța reformelor în Romsilva, menționând că se urmărește un management mai transparent și mai responsabil, respectând bugetul național și asigurându-se respectarea legii.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe