Înapoi la știri

Producție de ambulanțe la Aiud: Compania Deltamed va construi o fabrică nouă în oraș, la finalul acestui an

08 May 2024
3 minute min
Elena Dumitrescu
O nouă unitate de producție de ambulanțe și vehicule speciale va fi deschisă în orașul Aiud, județul Alba. După semnarea contractului de concesionare a terenului necesar investiției în anul 2022, lucrările sunt în plină desfășurare și se estimează că vor fi finalizate până în luna septembrie a acestui an.
Publicitate
Compania responsabilă pentru această inițiativă este Deltamed SRL, una dintre cele mai mari companii producătoare de vehicule pentru intervenții speciale și de urgență din Europa de Est, cu capital românesc. Reprezentanții companiei au declarat pentru Alba24 că unitatea de producție de la Aiud se va ocupa în principal de fabricarea de ambulanțe și vehicule speciale, iar estimările indică că aceasta va începe să funcționeze la capacitate maximă în ultimul trimestru al anului. Pentru această investiție, compania a alocat peste 2 milioane de euro, iar noua unitate de producție va crea în jur de 20-30 de locuri de muncă, majoritatea cu caracter tehnic. Cei interesați să facă parte din echipa Deltamed pot trimite candidaturile la adresa de e-mail cariere@deltamed.ro. Reprezentanții companiei au explicat că orașul Aiud a fost ales datorită infrastructurii favorabile, în special autostrada dintre Aiud și Gilău - sediul central al Deltamed. Totodată, mulți dintre locuitorii orașului fac naveta către localități din apropiere, cum ar fi Blaj, Alba, Turda și Sebeș, ceea ce face ca Aiud să fie o alegere ideală pentru această investiție. Conform primarului orașului, Oana Badea, care a semnat contractul de concesionare a terenului acum doi ani, în prima etapă, va fi construită o hală de producție modernă de aproximativ 1500 metri pătrați, cu posibilitatea de creștere a capacității de producție în următorii doi ani. Așadar, această inițiativă va contribui nu doar la dezvoltarea economică a orașului Aiud, ci și la crearea de noi oportunități de angajare în regiune.
Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe