Înapoi la știri

Romgaz pregătește oferte de gaze naturale pentru consumatorii casnici și non-casnici

09 Jan 2025
2 minute min
Andrei Miroslavescu

Romgaz pregătește oferte de gaze naturale pentru consumatorii casnici și non-casnici

Ministerul Energiei a anunțat joi că Romgaz, una dintre companiile energetice de referință ale țării, își va extinde activitatea pentru a furniza gaze naturale atât consumatorilor casnici, cât și celor non-casnici mici, începând cu anul 2025. Această inițiativă vine într-un moment crucial pentru România, într-un context regional complicat, dar și plin de oportunități.

Ministerul de resort a subliniat că publicarea caietului de sarcini pe platforma SEAP pentru achiziționarea unui software modular, destinat gestionării unui număr mare de clienți este un prim pas în implementarea acestui proiect. Aceasta va permite furnizarea de gaze naturale în condiții de siguranță și la prețuri competitive pe piața românească.

Publicitate

Romgaz va contribui astfel la creșterea accesului românilor la gaze naturale, printr-un regim concurențial, întărind securitatea energetică a țării. De asemenea, proiectul va contribui la digitalizarea sectorului energetic, pregătindu-l astfel pentru provocările viitoare.

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a declarat că Romgaz reprezintă un pas important în piața de furnizare, urmând astfel exemplul Hidroelectrica. Acesta a lăudat managementul companiei pentru inițiativa strategică și a încurajat extinderea operațiunilor pe alte piețe din regiune, după ce se vor obține rezultate pozitive pe piața locală.

"Ne dorim ca Romgaz și alte companii de stat să integreze soluții de inteligență artificială, odată cu operationalizarea cloudului guvernamental, pentru a optimiza consumul și a reduce pierderile de gaze naturale. În viitorul apropiat, vom implementa un sistem complet digitalizat de monitorizare a rețelei, transformând România într-un model de inovație și eficiență în Europa Centrală și de Est", a adăugat Sebastian Burduja.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe