Drapelul României, arborat pe cel mai înalt vârf din județul Alba
Drapelul României, arborat pe cel mai înalt vârf din județul Alba
Jandarmii montani din Sugag au marcat Ziua Drapelului Național printr-un gest simbolic, fiindcă au ridicat drapelul românesc pe Varful lui Patru, cel mai înalt punct din județul Alba, situat în Munții Sureanu, parte a Carpaților Meridionali, la 2130 de metri altitudine.
Potrivit reprezentanților Jandarmeriei Alba, acest gest a avut o însemnătate specială pentru a arăta respect față de simbolurile naționale. Citează alba24.ro, aceștia notează că acțiunea a fost un mod de a sărbători această zi importantă pentru români.
Reprezentanții jandarmeriei au explicat că arborarea drapelului pe cel mai înalt punct din județ a fost o ocazie de a evidenția legătura puternică cu simbolurile naționale și cu tradiția românească.
Este pentru prima dată când jandarmii montați pe munți își unesc eforturile pentru a comemora această zi în modul lor special, prin instalarea drapelului pe un vârf emblematic. Conform sursei citate, această acțiune a avut ca scop și promovarea mândriei naționale și păstrarea valorilor tradiționale.