Înapoi la știri

moldova fraudă cu fonduri europene: mai multe persoane trimise în judecată

17 Jun 2025
5 minute min
Elena Dumitrescu

moldova fraudă cu fonduri europene: mai multe persoane trimise în judecată

Mai multe persoane sunt acuzate de fraudă cu fonduri europene în județul Alba. Potrivit informațiilor, dosarul a fost instrumentat de procurorii DNA Alba Iulia, care în data de 17 mai au anunțat că trei persoane și o companie au fost trimise în judecată.

Publicitate

Ancheta a arătat că mai multe persoane și-au recunoscut vina și au semnat acorduri de recunoaștere a vinovăției, notează alba24.ro. În acest caz, procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Alba Iulia, au dispus trimiterea în judecată, sub control judiciar, a inculpatului N.C.G., administrator al unei societăți comerciale, pentru infracțiuni legate de fraude cu fonduri europene. De asemenea, în stare de libertate, au fost trimise în judecată și alte persoane în același dosar.

Conform anchetei, în perioada 2023-2024, în cadrul proiectului finanțat din fonduri europene privind intervenția DR-30 „Sprijin pentru instalarea tinerilor fermieri din cadrul Planului Național Strategic 2023-2027”, inculpatul N.C.G. ar fi instigat o persoană să depună documente false la Oficiul Județean pentru Finanțarea Investițiilor Rurale Alba, pentru a obține ilegal suma de peste 261.000 lei.

Potrivit sursei, N.C.G., care nu mai putea accesa în nume propriu fonduri din cauza unui sprijin anterior, a cerut unei alte persoane, inculpata H.M.N., să întocmească un dosar pentru finanțare pe numele altei persoane, cu promisiunea unei recompense de 25.000 de lei. Astfel, a fost înființată o exploatație zootehnică fictivă, iar banii obținuți au fost încasați de către N.D.R., care ar fi făcut mai multe retrageri de numerar și transferuri ilegale.

La rândul său, în perioada 2022-2024, inculpatul H.V.V., administrator al SC LactMont SRL, ar fi folosit documente false pentru a obține ilegal aproape un milion de lei din fonduri europene destinate înființării unor centre de prelucrare a laptelui în zonele montane, menționează citează Alba24.ro.

În cadrul acestei scheme, societatea LactMont ar fi depus cereri și documente false pentru a demonstra costuri de aproape 2 milioane de lei, necesare pentru rambursare. În acest proces, alți inculpați din societățile controlate de H.V.V. și H.M.N. ar fi participat la crearea unui circuit fictiv, majorând artificial prețul bunurilor achiziționate pentru a justifica cheltuielile și a primi ilegal sumele de aproape 950.000 de lei. Potrivit anchetei, aceste documente false au fost depuse la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale și la Agenția Națională a Zonei Montane, care și-au exprimat sprijinul în cauză, stabilind sumele civile pentru recuperarea prejudiciului.

Conform informațiilor, toate persoanele implicate și-au recunoscut faptele în fața judecătorilor și au acceptat pedepsele, inclusiv suspendarea unor pedepse cu închisoare și amenzi penale pentru persoanele juridice. Dosarul și acordurile de recunoaștere a vinovăției au fost trimise spre judecare la Tribunalul Alba, în condițiile în care s-au dispus și măsuri asiguratorii asupra bunurilor pentru recuperarea prejudiciului.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Ultima zi pentru bonificația de 10% la impozitele din Blaj

Primăria Blaj anunță că marți, 31 martie 2026, este termenul limită pentru ca locuitorii municipiului să beneficieze de o bonificație de 10% la plata impozitelor și taxelor locale. Bonificația se aplică celor care își achită integral impozitul pe clădiri, terenuri și auto pentru anul 2026, conform informațiilor oferite de instituție.

Evenimente

Românii vor primi notificări despre consumul de energie prin SMS sau e-mail

Consumatorii de energie din România vor fi avertizați prin SMS, e-mail sau prin notificări în aplicațiile furnizorilor atunci când consumul de electricitate ajunge la 80% din limita stabilită în contract. Anunțul a fost făcut de președintele ANRE, George Niculescu, care a menționat că acest sistem ar putea fi implementat din 2026, conform informațiilor transmise de autoritate.

Evenimente

Înșelăciune online: Blajeanul a primit un kilogram de mălai în loc de adidași

O persoană din Blaj a fost victima unei înșelătorii online, comandând o pereche de adidași de firmă de pe un cont de TikTok, dar primind un kilogram de mălai și un tricou uzat. Anul acesta, procurorul de caz a solicitat închiderea dosarului, iar Judecătoria Blaj a aprobat cererea, motivând că nu s-au găsit indicii pentru identificarea făptașului, conform datelor prezentate de instanță.

Evenimente

Guvernul va decide luni reducerea prețurilor la carburanți

Executivul se va reuni luni pentru a aproba un pachet de măsuri de urgență care să ajute la controlul scumpirilor accelerate ale carburanților, într-o perioadă în care piața petrolului trece printr-o criză profundă, conform specialiștilor. Anunțul a fost făcut în contextul în care prețurile ar putea crește semnificativ, dacă nu se iau măsuri rapide.

Acasa Recente Radio Județe