Șofer din Alba cercetat pentru conducere în stare de ebrietate în Medias
Șofer din Alba cercetat pentru conducere în stare de ebrietate în Medias
Un bărbat în vârstă de 42 de ani, din județul Alba, este cercetat de polițiștii din Sibiu după ce a fost prins conducând băut pe o stradă din Medias. Incidentul s-a petrecut pe 12 iulie, în jurul orei 01:00, când polițiștii rutieri au oprit un autoturism pe strada C.I. Parhon pentru control.
Potrivit IPJ Sibiu, în timpul verificărilor, s-a constatat că bărbatul conducea sub influența alcoolului. La testarea cu alcoolscopul, rezultatul a fost de 0,74 mg/l alcool pur în aerul expirat. Conducătorul auto a fost dus la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice, pentru a stabili cu exactitate nivelul alcoolemiei.
Citează alba24.ro, autoritățile continuă ancheta pentru a stabili toate circumstanțele incidentului. Acțiunea polițiștilor subliniază importanța respectării regulilor de circulație și prevenirea accidentelor cauzate de conducerea în stare de ebrietate.