Peste o treime dintre elevii din România suferă de analfabetism numeric
Un raport național recent subliniază că peste 36% dintre elevi se confruntă cu analfabetismul numeric în România. Conform studiului realizat de Asociația pentru Valori în Educație (AVE România) și Brio, 16% dintre aceștia întâmpină dificultăți semnificative în domeniul numeric.