Înapoi la știri

ANAF asigură că implementarea e-Factura nu va lăsa românii fără energie

17 Dec 2024
3 minute min
Maria Simionescu

ANAF asigură că implementarea e-Factura nu va lăsa românii fără energie

Implementarea sistemului e-Factura, programată pentru 1 ianuarie 2025, nu va lăsa românii fără acces la energie electrică și gaze naturale, conform Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF). Aceasta a făcut clarificări după informațiile eronate circulante în spațiul public, care sugerau că milioane de cetățeni ar putea fi afectați.

Într-un comunicat adresat AGERPRES, ANAF a specificat că persoanele fizice nu au nicio obligație de a descărca facturi sau de a accesa Spațiul Privat Virtual (SPV) în urma implementării e-Factura. Această responsabilitate revine exclusiv operatorilor economici care emit facturi. „Conform articolului 101 alineatul (4) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 120/2021, furnizorii de utilități sunt obligați să emită facturi conform legii, iar aceste facturi pot fi transmise pe suport de hârtie sau electronic”, se arată în comunicat.

Publicitate

ANAF a subliniat că obligația operatorilor economici de a transmite facturile în sistem este doar pentru raportare și nu afectează modul în care aceste documente ajung la clienți. Respectivele informații au clarificat că modalitatea de transmitere a facturilor nu se va modifica, iar elementul nou va fi doar raportarea în sistemul național de facturare electronică.

De asemenea, ANAF a încurajat contribuabilii să se informeze din surse oficiale pentru a evita confuziile. Reacția ANAF vine după ce, luni, Fundația pentru Apărarea Cetățenilor Împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) a emis un comunicat, avertizând că milioane de români se confruntă cu riscul de a fi deconectați de la utilități din cauza implementării defectuoase a e-Factura.

FACIAS a atras atenția asupra faptului că, din 1 ianuarie 2025, furnizorii de energie și gaze sunt obligați să emită facturile exclusiv prin sistemul RO e-Factura, o măsură menită să modernizeze procesul de facturare. Reprezentanții FACIAS au subliniat că, deși intenția este bună, o implementare pripită ar putea pune mulți cetățeni într-o situație dificilă, fără energie și căldură.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe