Înapoi la știri

Guvernul propune o taxă de 25 de lei pentru coletele din afara Uniunii Europene

13 Aug 2025
2 minute min
Maria Simionescu

Guvernul propune o taxă de 25 de lei pentru coletele din afara Uniunii Europene

Guvernul român intenționează să introducă o taxă fixă de 25 de lei pentru fiecare colet cu valoarea de până la 150 de euro, venind din spațiul extra-comunitar și livrat direct la domiciliul cumpărătorilor. Potrivit ministrului Alexandru Nazare, această taxă va fi aplicată în colaborare cu companiile de curierat pentru toate coletele care ajung în România din afara Uniunii Europene, inclusiv cele care trec prin hub-uri din țară.

Publicitate

"Propunem o taxă fixă de 25 de lei pentru fiecare colet de 150 de euro. Aceasta va fi instituită printr-o colaborare cu toate companiile de curierat care preiau aceste colete, astfel încât să includem și coletele care vin direct din zone extracomunitare sau prin alte hub-uri din țară. Odată ce această taxă va fi introdusă, companiile care doresc să stabilească hub-uri logistice în România și să distribuie din țară nu vor fi nevoite să plătească această sumă", a explicat Alexandru Nazare, citat de Economedia.

Conform sursei, citată de noteaza Alba24.ro, această măsură face parte dintr-un trend european. La nivelul Uniunii Europene se discută și despre o taxă similară de doi euro pentru coletele primite acasă, precum și de 50 de cenți pentru coletele trimise în depozite, din platforme precum Shein, Temu sau Aliexpress.

Potrivit declarațiilor, măsura are ca scop atât colectarea de fonduri, cât și încurajarea firmelor de logistică să își stabilească hub-uri în România. Ministrul explică faptul că acele companii care își vor face depozite proprii în țară vor fi scutite de plata taxei, fiind un stimulent pentru afaceri locale. Cu toate acestea, măsura ridică unele semne de întrebare în sectorul comerțului electronic, noteaza sursa menționată.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe