Înapoi la știri

Kronospan achiziționează fabrica ZG Timber din Sebeș, asigurând locuri de muncă

04 Mar 2025
3 minute min
Simona Stan

Kronospan achiziționează fabrica ZG Timber din Sebeș, asigurând locuri de muncă

Kronospan a finalizat achiziția fabricii ZG Timber din Sebeș de la Ziegler Group, asigurând astfel continuitatea operațiunilor și menținerea a 500 de locuri de muncă în localitate. Aceasta decizie vine pe fondul insolvenței Ziegler Holding GmbH, survenită la sfârșitul anului trecut. Potrivit alba24.ro, acordul de achiziție a fost semnat la 1 martie 2025, iar tranzacția este așteptată să fie finalizată până la jumătatea anului, în funcție de aprobările de reglementare.

Reprezentanții Kronospan au declarat că fabrica va continua să funcționeze, ceea ce va ajuta la păstrarea locurilor de muncă. "Ca parte a strategiei sale de a-și îmbunătăți oferta de produse, Kronospan va incorpora acum produse din lemn tăiat în portofoliul său global. Aceste produse vor completa producția existentă a companiei de panouri pe bază de lemn, inclusiv plăci aglomerate, plăci din fibre de densitate medie și panouri orientate la fabricile din Sebeș și Brașov", au precizat ei.

Publicitate

Grupul Ziegler a intrat în insolvență acum aproximativ trei luni, având în vedere că a fost afectat de prăbușirea industriei construcțiilor, provocată în mare parte de războiul din Ucraina. Compania, care deține fosta fabrică HS Timber, a solicitat insolvabilitatea la tribunalul districtual din Weiden. În ciuda creșterii rapide prin achiziții în ultimii ani, grupul a fost nevoit să facă față unor dificultăți financiare considerabile.

Ziegler a investit peste 800 de milioane de euro în diverse companii și fabrici din România și Suedia, reușind să achiziționeze mai multe fabrici de cherestea, inclusiv fabrica din Sebeș, preluată acum aproape doi ani. Cu toate acestea, dificultățile recente au avut un impact semnificativ asupra operațiunilor sale.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe