Concurs de robotică la Alba Iulia: 18 echipe participă la evenimentul organizat de XEO
Concurs de robotică la Alba Iulia: 18 echipe participă la evenimentul organizat de XEO
În acest weekend, Alba Iulia va găzdui un important concurs de robotică, organizat de echipa XEO, cu 18 echipe de liceeni așteptându-se să concureze. Acest eveniment, intitulat "The Xeo Scrimmage 2025", va avea loc pe 15 februarie 2025, începând cu ora 9:00, la Sala Polivalentă a Universității "1 Decembrie 1918".
Echipele participante provin din județele Bihor, Brașov, Cluj, Mureș, Sibiu și Alba, fiecare urmând să își demonstreze abilitățile în cadrul unor meciuri captivante. XEO, echipa gazdă, a fost fondată în 2016 la Colegiul Național "Horea Cloșca și Crișan" din Alba Iulia și s-a numărat printre primele echipe care au participat la competiția First Tech Challenge România.
Acest eveniment promite să fie o oportunitate excelentă pentru elevi de a învăța și a-și dezvolta abilitățile tehnice, dar și de a socializa cu alți pasionați de robotică din diferite regiuni ale țării.