Furt calificat la Alba Iulia: Un bărbat va fi judecat pentru o infracțiune din 2022
Furt calificat la Alba Iulia: Un bărbat va fi judecat pentru o infracțiune din 2022
Un bărbat din Alba Iulia se va prezenta în fața instanței pentru acuzația de furt calificat. Dosarul său a trecut de camera preliminară pe 22 ianuarie 2025, iar faptele pentru care acesta este judecat au avut loc acum trei ani. De abia la sfârșitul lunii ianuarie a acestui an, cazul a primit aprobarea pentru a merge mai departe în instanță.
Incidentul s-a petrecut pe 19 ianuarie 2022, când bărbatul a pătruns într-un magazin LIDL situat pe strada Lalelelor din Alba Iulia, având pe față o mască chirurgicală. După ce a intrat în magazin, acesta s-a îndreptat spre raionul de băuturi alcoolice, de unde a sustras șase sticle de whisky și două de vinars. Pentru a putea fura fără a fi oprit, bărbatul a eliminat sistemul antifurt de pe produse, pe care le-a ascuns în geaca pe care o purta.
Paguba totală provocată de furt se ridică la aproximativ 1.800 de lei, mai exact 1.764 de lei. Întreaga acțiune a fost surprinsă de camerele de supraveghere ale magazinului, ceea ce va constitui o probă în procesul său.