Ministrul Mediului trimite Corpul de Control la Romsilva
Ministrul Mediului trimite Corpul de Control la Romsilva
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a anunțat astăzi că a trimis Corpul de Control la Romsilva, pentru a verifica cum a fost administrată regia în ultimii ani. Potrivit acestuia, este important să existe o transparență totală în ceea ce privește gestiunea fondurilor și a resurselor naturale.
Într-o postare pe Facebook, Fechet a declarat că "Romsilva are nevoie de un T zero" și că acesta este doar primul pas pentru a investiga activitatea Regiei Naționale a Pădurilor în ultimele decenii. El a subliniat că este crucial să fie clarificate toate aspectele financiare, cum ar fi lichiditățile existente și modul în care au fost gestionate fondurile pentru regenerarea pădurilor.
De asemenea, Fechet a menționat că, în maximum 10 zile, se vor obține primele concluzii referitoare la indicatorii macroeconomici din perioada 2020 până în prezent. Această analiză va include detalii despre productivitatea și cheltuielile de personal din cadrul direcțiilor silvice.
Ministrul a adăugat că a primit numeroase mesaje de la angajații Romsilva, care semnalează probleme grave. "Romsilva a deraiat de la activitatea de bază, iar pădurarii au fost lăsați fără resurse necesare pentru a-și îndeplini sarcinile," a spus el. Fechet a promis că va face tot posibilul pentru a "face dreptate", în ciuda opoziției celor care au beneficiat în mod personal de pe urma acestor nereguli.
Un alt punct important este organizarea unui nou Consiliu de Administrație pentru Romsilva, a cărui selecție a fost publicată pe site-ul Ministerului Mediului. Noua conducere va fi evaluată pe baza a 48 de indicatori de performanță, care îi vor ajuta să constată nu doar redresarea Romsilva, ci și dezvoltarea acesteia pe termen lung.
Pe scurt, ministrul a subliniat că va lua decizii în funcție de rezultatele obținute și că sunt multe zone în care este necesară intervenția imediată pentru a redresa situația.