"Butonul roșu" în școli
Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a anunțat recent implementarea unui mecanism numit "butonul roșu". Acest sistem este destinat semnalării problemelor din școli, cum ar fi agresivitatea, bullying-ul și consumul de droguri. Ordinul ce reglementează acest mecanism va fi publicat în Monitorul Oficial în zilele următoare, conform informațiilor disponibile pe alba24.ro.
"Am însemnat și va apărea în Monitorul Oficial în următoarele zile ordinul legat de așa-numitul 'buton roșu'. Nu este practic un buton, dar este mecanismul în care putem semnaliza într-o manieră anonimă aspectele problematice din mediul școlar, de la agresivitate, bullying până la consumul de droguri. Dar, am pus acolo orice alte comportamente care violează regulamentele care există la nivelul unității școlare", a declarat Daniel David într-o intervenție pe Facebook.
Acest proiect vine în contextul în care agresiunile și alte comportamente inadecvate au devenit o problemă tot mai mare în instituțiile de învățământ. Introducerea "butonului roșu" ar putea oferi elevilor o modalitate sigură de a comunica problemele fără teama de represalii.