Tânăr de 21 de ani din Bucerdea Granoasa, amendat pentru depășire periculoasă în Alba
Tânăr de 21 de ani din Bucerdea Granoasa, amendat pentru depășire periculoasă în Alba
Un tânăr de 21 de ani din localitatea Bucerdea Granoasa a fost sancționat pentru o manevră periculoasă pe șosea, în zona Cistei, din județul Alba. Potrivit poliției, acesta a fost amendat cu suma de 4.455 de lei, echivalentul a aproximativ 900 de euro, și i-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile. Incidentul s-a produs în timpul unei depășiri riscante a unui camion, fapt ce a fost filmat de un alt șofer aflat pe drum, notează alba24.ro.
Polițiștii din Alba au intervenit după ce imaginile cu manevra neregulamentară au fost făcute publice. Conform IPJ Alba, “în cursul zilei de astăzi, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Blaj au identificat conducătorul auto, fiind vorba despre un tânăr din Bucerdea Granoasa”.
Reprezentanții IPJ Alba menționează că tânărul a fost amendat și i s-a suspendat dreptul de a conduce pentru trei luni. Incidentul a fost evitat la limită, deoarece mașina tânărului aproape a lovit un autoturism care venea din sens opus.
Autoritățile au avertizat asupra riscurilor implicate de astfel de manevre riscante, accentuând importanța respectării regulilor de circulație pentru siguranța tuturor participanților la trafic.