Înapoi la știri

Vremea se încălzește în următoarele zile, cu temperaturi maxime de până la 35 de grade Celsius și posibilitatea unor ploi cu descărcări electrice și grindină, anunță meteorologii. Potrivit prognozei emise de Administrația Națională de Meteorologie, intervalul 16-17 iunie va aduce creșteri de temperatură pe întreg teritoriul, în special în jumătatea sud-vestică a țării, unde temperaturile vor deveni estivale.

15 Jun 2025
4 minute min
Andrei Miroslavescu

Vremea se încălzește în următoarele zile, cu temperaturi maxime de până la 35 de grade Celsius și posibilitatea unor ploi cu descărcări electrice și grindină, anunță meteorologii. Potrivit prognozei emise de Administrația Națională de Meteorologie, intervalul 16-17 iunie va aduce creșteri de temperatură pe întreg teritoriul, în special în jumătatea sud-vestică a țării, unde temperaturile vor deveni estivale.

Cerul va fi variabil, cu înnorări și ploi slabe în zonele montane după-amiaza, precum și în vestul și nord-vestul țării pe timpul nopții. Vântul va sufla slab spre moderat, cu unele intensificări în Moldova și Dobrogea în timpul zilei, iar noaptea în zonele vestice și nordice. Temperaturile maxime vor oscila între 25 și 34 de grade, iar cele minime între 5 grade în depresiunile Carpaților Orientali și 20 de grade pe litoral și în zonele de deal.

Publicitate

În București, vremea devine mai caldă, cu cer variabil și temperaturi maxime de circa 30 de grade, potrivit sursei citate de alba24.ro. Vântul va sufla slab spre moderat, iar noaptea și dimineața se poate forma ceață locală.

Intervalul următor, 17-18 iunie, va aduce temperaturi mai crescute, cu zone în care va fi caniculă în Oltenia, sudul Banatului, precum și în sudul țării. Potrivit meteorologilor, siturilor de precipitații se vor manifesta mai ales după-amiaza și seara, și vor include averse, descărcări electrice și grindină pe alocuri. În aceste zone, temperaturile maxime vor urca frecvent peste 30 de grade, atingând chiar 35 de grade, iar minimele vor fi între 10 și 21 de grade.

Vremea se menține calduroasă și în Capitală, cu temperaturi maxime de până la 34 de grade și minime de 16-18 grade. Potrivit ANM, de la 18 la 19 iunie, temperaturile rămân ridicate în aproape toate zonele, dar cu tendința de a se mai răci în zilele următoare, conform unor informații citate de Alba24.

În perioada 19-20 iunie, temperaturile vor fi în general între 28 și 35 de grade, însă, deși temperaturile vor fi ridicate, se prognozează și ploi temporare în zonele de munte, nord-est și arii restrânse din restul țării, cu posibilitatea de grindină și cantități de apă însemnate. Pentru aceste zile, meteorologii avertizează asupra unor fenomene temporare de instabilitate, în special în zonele montane și în sudul și centrul țării.

Vremea calduroasă va continua și în București, unde temperaturile maxime vor fi între 33 și 34 de grade, iar cerul va fi variabil, cu creșteri de înnorare spre seară și noapte, potrivit prognozei. În același interval, tot mai mulți localnici se vor confrunta cu averse și descărcări electrice în timpul serii.

Potrivit meteorologilor, de la 20 la 23 iunie, valorile termice vor scădea ușor, apropiindu-se de normele specifice acestei perioade, iar fenomenele de instabilitate atmosferică vor fi mai rare, cu unele ploi de scurtă durată în zonele de munte și pe arii restrânse în rest, notează alba24.ro.

Alte postari din Evenimente
Evenimente

Ultima zi pentru bonificația de 10% la impozitele din Blaj

Primăria Blaj anunță că marți, 31 martie 2026, este termenul limită pentru ca locuitorii municipiului să beneficieze de o bonificație de 10% la plata impozitelor și taxelor locale. Bonificația se aplică celor care își achită integral impozitul pe clădiri, terenuri și auto pentru anul 2026, conform informațiilor oferite de instituție.

Evenimente

Românii vor primi notificări despre consumul de energie prin SMS sau e-mail

Consumatorii de energie din România vor fi avertizați prin SMS, e-mail sau prin notificări în aplicațiile furnizorilor atunci când consumul de electricitate ajunge la 80% din limita stabilită în contract. Anunțul a fost făcut de președintele ANRE, George Niculescu, care a menționat că acest sistem ar putea fi implementat din 2026, conform informațiilor transmise de autoritate.

Evenimente

Înșelăciune online: Blajeanul a primit un kilogram de mălai în loc de adidași

O persoană din Blaj a fost victima unei înșelătorii online, comandând o pereche de adidași de firmă de pe un cont de TikTok, dar primind un kilogram de mălai și un tricou uzat. Anul acesta, procurorul de caz a solicitat închiderea dosarului, iar Judecătoria Blaj a aprobat cererea, motivând că nu s-au găsit indicii pentru identificarea făptașului, conform datelor prezentate de instanță.

Evenimente

Guvernul va decide luni reducerea prețurilor la carburanți

Executivul se va reuni luni pentru a aproba un pachet de măsuri de urgență care să ajute la controlul scumpirilor accelerate ale carburanților, într-o perioadă în care piața petrolului trece printr-o criză profundă, conform specialiștilor. Anunțul a fost făcut în contextul în care prețurile ar putea crește semnificativ, dacă nu se iau măsuri rapide.

Acasa Recente Radio Județe