Înapoi la știri

Hidroelectrica a scăzut tarifele la energie electrică pentru clienți non-casnici. Oferta susține energie verde și este valabilă până în 2024.

20 Apr 2024
2 minute min
Andrei Miroslavescu
Hidroelectrica oferă o reducere la prețul energiei electrice pentru unele categorii de clienți. Această ofertă a fost publicată de companie la începutul acestei săptămâni. Potrivit acesteia, prețul energiei electrice active va fi de 0,55 lei/kWh și 0,55382 lei/kWh pentru o perioadă contractuală de 12 luni, fără TG sau tariful de transport. Acest preț este mai mic decât cel anterior, care era de 0,58 lei/kWh.
Publicitate
Oferta, cunoscută sub numele de "Business Verde", este valabilă pentru clienții non-casnici începând cu 15 aprilie. Conform Hidroelectrica, această ofertă se adresează IMM-urilor, companiilor de stat precum Metrorex, aeroporturilor, spitalelor, dar și companiilor din subordinea autorităților locale, instituțiilor publice, bisericilor și creșelor. Aceasta este destinată consumatorilor non-casnici, cu un consum anual estimat sub 100.000 kWh și poate fi accesată până la 31 iulie 2024. Potrivit companiei, prețul final facturat va fi determinat în conformitate cu prevederile OUG nr. 27/18.03.2022 în perioada 1 aprilie 2022 - 31 martie 2025, aprobată prin Legea nr. 206/2022 astfel cum a fost modificată și completată prin OUG 119/2022 și Legea 357/2022 de aprobare și completare a OUG 119/2022. Astfel, clientul va fi facturat la prețul plafonat de 1 leu/kWh sau 1,3 kWh pentru unii clienți non-casnici, în cazul în care prețul total este mai mare. Hidroelectrica este cel mai mare producător de energie verde din România și furnizează servicii tehnologice esențiale pentru Sistemul Energetic Național. Compania operează 187 de centrale cu o capacitate hidroenergetică de 6,3 GW și deține un parc eolian la Crucea, cu o putere instalată de 108 MW. Aceasta este o mare realizare, care demonstrează angajamentul Hidroelectrica față de producerea de energie verde și furnizarea de servicii tehnologice de înaltă calitate.
Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe