Înapoi la știri

Numărul gospodăriilor din România care vor primi sprijin pentru facturile la energie după 1 iulie 2025

18 Jun 2025
2 minute min
Maria Popescu

Numărul gospodăriilor din România care vor primi sprijin pentru facturile la energie după 1 iulie 2025

Aproximativ 3,5 milioane de gospodării din România ar putea beneficia de ajutoare financiare pentru plata facturilor la energie electrică începând cu data de 1 iulie 2025, când va avea loc liberalizarea totală a pieței de energie, potrivit unor declarații făcute de oficiali ai Ministerului Energiei.

Publicitate

Adrian Vintila, consilier al ministrului Energiei, a menționat în cadrul summitului Future Energy Europe Summit (FEES) că această estimare se bazează pe datele Institutului Național de Statistică (INS), corelate cu rapoartele Autorității Naționale de Reglementare în Energie (ANRE), privind consumul casnic. Potrivit lui Vintila, „scenariul realist propus către Guvern indică faptul că până la 3,5 milioane de gospodării ar putea beneficia de sprijin.”

Inițial, oficialii din minister au fost surprinși de această cifră mare. „Când ne-a reieșit această cifră am zis: dom’le, ceva se întâmplă, nu credem că e bine, parca sunt prea mulți”, a explicat Vintila. Ulterior, însă, analiza făcută de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a arătat că în perioada 2022-2023 s-au acordat aproximativ 2,7 milioane de carduri pentru energie, iar raportul Băncii Mondiale indică faptul că aproximativ o treime dintre gospodăriile din România se află în saracie energetică.

Potrivit site-ului alba24.ro, Adrian Vintila conchide că „până la urmă, 3,5 milioane reprezintă o treime din cele aproximativ 9 milioane de locuri de consum de energie electrică din țară, deci această estimare este una realistă”. În acest context, oficialii estimează o acoperire semnificativă a celor care vor avea nevoie de sprijin pentru a face față costurilor la energie, odată cu liberalizarea completă a pieței.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe