Înapoi la știri

Record de amenzi de la ANRE în domeniul energiei. Sancțiuni majore aplicate operatorilor energetici pentru practici ilegale.

15 Feb 2024
2 minute min
Andrei Miroslavescu
Patru operatori de pe piața de energie au fost amendați de către Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), în urma unor controale. Sancțiunile impuse au ajuns la peste 500 de milioane de lei. ANRE a descoperit nereguli legate de tranzacțiile pe piața angro a energiei electrice. Aceasta este o consecință a investigațiilor desfășurate de către autoritate în vederea asigurării integrității și transparenței pieței angro de energie.
Publicitate
Cele mai mari amenzi au fost aplicate companiilor Tinmar Energy SA și EFT Furnizare SRL. Potrivit ministrului Energiei, Sebastian Burduja, amenda cea mai mare, în valoare de 363,982,051,85 lei, a fost impusă Tinmar Energy SA. "În urma analizei și finalizării investigației, ANRE a constatat că operatorul economic licențiat, prin intermediul a două tranzacții încheiate cu EFT Furnizare SRL, a participat la practici de manipulare a pieţei angro de energie electrică. Aceste tranzacții sunt înregistrate ca wash trades, încadrate în categoria ", a informat ANRE. Aceste tranzacții presupun schimbarea pozițiilor contractuale și sunt considerate manipulări ale pieței, deoarece pot oferi informații false sau înșelătoare cu privire la oferta, cererea sau prețul produselor tranzacționate. EFT Furnizare SRL a primit și ea o amendă pentru tranzacții similare. În plus, Freepoint Commodities Europe LLP, un alt operator economic de pe piața de energie, a fost amendat pentru practici de tranzacționare similare. Suma totală a amenzilor aplicate de ANRE se ridică la 537.503.319,49 lei, care va fi virată în bugetul de stat. ANRE a atras atenția asupra necesității respectării legislației în domeniul energiei și a anunțat că va continua să monitorizeze piața pentru a preveni și combate practici ilegale și nedrepte.
Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe