Doi bărbați din Aiud prinși în flagrant în timp ce descărcau lemn furat
Doi bărbați din Aiud prinși în flagrant în timp ce descărcau lemn furat
Doi bărbați din Aiud au fost reținuți recent de poliție în timp ce descărcau lemn furat dintr-o mașină. Incidentul a avut loc pe 17 februarie, conform informațiilor oferite de IPJ Alba.
Polițiștii de ordine publică și cei rutieri din cadrul Poliției Municipiului Aiud au observat și prins în flagrant un bărbat de 25 de ani și un altul de 48 de ani, ambii din municipiul Aiud, în timp ce manipulau o cantitate de 0,62 mc de lemn de foc. Din cercetări rezultă că cei doi ar fi sustras lemnul dintr-o parcelă de pădure aflată în administrarea unei instituții.
De asemenea, se mai menționează că tânărul de 25 de ani care conducea autoturismul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. În plus, plăcuțele de înmatriculare folosite de el aparțineau unui alt autoturism, ceea ce agravează situația.
Acest incident scoate în evidență problemele legate de furturile de lemn din pădure, care continuă să afecteze comunitatea. Autoritățile fac apel la cetățeni să colaboreze și să raporteze astfel de activități ilegale, pentru a proteja resursele naturale.