Limitarea perioadei de blocare a postului pentru profesori, propusă în Parlament
Limitarea perioadei de blocare a postului pentru profesori, propusă în Parlament
O nouă inițiativă legislativă a fost depusă în Parlamentul României, vizând restricționarea perioadei în care un cadru didactic își poate bloca postul la maximum cinci ani. Senatorul USR, Ştefan Pălărie, a exprimat pe rețelele sociale îngrijorarea față de situația actuală, menționând că unii profesori își blochează posturile pe termen nelimitat, având astfel un avantaj injust.
„Catedre blocate la infinit de către unii care vor să doarmă liniștiți noaptea, știind că, orice s-ar întâmpla, au un post călduț de profesor la care să se întoarcă. După deja celebrele cazuri ale lui Iohannis și Antonescu - 27 și, respectiv, 24 de ani cu postul blocat, mai apare public încă un caz, de nu mai puțin de 24 de ani”, a declarat senatorul Pălărie.
Acesta consideră că este extrem de importantă modificarea legislației în acest sens, subliniind urgența problemei și impactul pe care îl are asupra sistemului educațional. Propunerea are ca scop o mai bună gestionare a posturilor vacante din învățământ, asigurând astfel o mai mare stabilitate atât pentru profesori, cât și pentru elevi.