Înapoi la știri

Ministrul Mediului anunță reorganizarea Romsilva

06 Mar 2025
3 minute min
Cristina Preda

Ministrul Mediului anunță reorganizarea Romsilva

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a făcut declarații recente despre reorganizarea Romsilva, anunțând că se pregătesc propuneri printr-o ordonanță de urgență care vor fi discutate în următoarea ședință de guvern. Conform celor spuse de ministru, renegocierea contractului colectiv de muncă pentru Regie este planificată.

"În contractul colectiv de muncă sunt 17 sporuri. Există un spor de izolare, de exemplu, care uneori poate fi înțeles, dacă un angajat al Regiei locuiește sau, prin natura serviciului, trebuie să stea într-un canton din mijlocul pădurii cu zilele", a declarat Mircea Fechet, subliniind că acest lucru se întâmplă rar și că astfel de situații trebuie analizate individual.

Publicitate

Ministrul a adăugat că în prezent, directorii beneficiază de spor de stres, ceea ce a stârnit diverse opinii. "Sunt directori de direcție silvică ce beneficiază de spor de stres. Sunt unii în structura centrală a RNP-ului care se consideră stresați și au decis să își acorde singuri aceste sporuri," a spus Fechet, menționând că astfel de practici sunt problematic.

Fechet a subliniat necesitatea de a reasigura echilibrul în acordarea sporurilor și a adus în discuție faptul că prin ordonanța de guvern se va elimina obligația Regiei de a plăti aceste sporuri. De asemenea, a indicat că legea impune acum ca, la pensionare, să fie plătite minimum cinci salarii, ceea ce nu se justifică pentru Romsilva.

"Există multe activități care nu se justifică. Avem păstrăvării, facem zacuscă, creștem fazani și avem multe vile prin pădure, bine ascunse. Consumul de carburant este foarte mare și nu știm unde dispare toată acea motorină," a adăugat ministrul.

Fechet a încheiat spunând că hotelul deținut de Regie pierde în fiecare an cel puțin un milion de lei, lăsând să se înțeleagă că gestionarea resurselor trebuie îmbunătățită. Informațiile prezentate au fost relatează de alba24.ro.

Alte postari din Economie
Economie

iPhone 17 Prices Could Go Up as Soon as This Month - MacRumors

There is growing speculation that Apple may hike the prices of its iPhone 17 lineup as soon as this month, following CEO Tim Cook's recent comments about "unavoidable" price increases. Last week, Cook told The Wall Street Journal that Apple is no longer able to absorb the increased cost of memory and storage chips, both of which are in high demand from AI and neocloud companies as they continue to build more data centers.

Economie

Tim Cook says iPhone price increase is 'unavoidable' - Mashable

We're still three months or more away from the unveiling of the iPhone 18, and outgoing Apple CEO Tim Cook likely won't be the one to introduce it (given that John Ternus takes over in September). But Cook has taken an extraordinary step — and arguably, taken one for Ternus — by warning consumers that this iPhone will be more expensive than its predecessors, thanks to an ongoing memory chip price crunch that won't end anytime soon.

Acasa Recente Radio Județe